Maliyet Hesaplama 2. Bölüm

Yemek Maliyet Hesaplama ilk bölüm ayarlarını yaptıysanız maliyet hesaplama işlemimize kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Maliyet Hesaplama ilk bölüm ayarlarını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız maliyet hesaplama işleminin ilk kısmını görmek için TIKLAYIN

maliyet hesaplama
Menü
ÜRETİM > ÜRETİM MENÜ > OTOMATİK DEPO ÇIKIŞ > DEPO ÇIKIŞ (MALİYETLİ)

Ayarları kaydettiğimizde yukarıdaki gibi son ayarları yapacağınız ekran sizi karşılayacaktır.

1 numara ile belirtilen mevcutlar sizin bir önceki konuda anlatıldığı ve girmiş olduğunuz mevcutlardır.

2 numara ile belirtilen alandaki mevcutlar ise üretim kısmından menüye eklediğiniz mevcutlardır.

3 numara ile belirtilen mevcutlar ise sizin maliyet ayarlarına göre hesaplanan mevcutlardır ve bu mevcutlara göre maliyetlendirme yapılacaktır.

4 numara ile belirtilen alan ise hangi tarih ve hangi menü için maliyet yaptığınız bilgisini size gösterir.

resmin aşağısında belirtilen SABAH MALİYET bölümü alt alta Gıda Maliyeti Sarf Maliyeti ve Toplam Maliyet olarak size ayrı ayrı maliyet bilgilerini verir ve bu kısım ÖĞLE ve AKŞAM MALİYET yazan kısımlarda da aynı şekilde gösterilir.

Şimdi diğer kısımlarda kalan başlıkları tek tek açıklayalım

İşçilik

Personel sayınıza göre işçilik maliyetinizi gösteren kısım

Maliyet Hesaplama Kullanılan Ürün Tutarı

Sayfanın altındaki listede size o gün yemek üretmek için kullandığınız ürünleri, miktarları ve birim fiyatlarını gösterir, o listede kullanılan tüm ürünlerin tutarı (Çiğ Maliyet)

Maliyet Hesaplama Toplam Gün Maliyeti

Sabah Öğle ve Akşam öğün maliyetlerinin toplamıdır. Gün Maliyetidir.

Sabah Kar / Zarar – Öğle Kar / Zarar – Akşam Kar / Zarar

Öğün maliyetlerinize göre öğün öğün TL olarak size kar zararını gösteren kısımlardır.

Ekmek Fiyat / Hal Fiyat

Tek fiyat üzerinden anlaşma yaptıysanız ve rakamları belirttiyseniz burada tutarlarını gösterir, anlaşmanız yoksa ve sıfır olarak tanımladıysanız bu kısımların sıfır görünmesi normaldir.

Maliyet Hesaplama Toplam Kar / Zarar

Tüm öğünlerin maliyetine göre toplam TL olarak size kar zararınızı gösteren kısımdır.

ÖRNEK

Yukarıdaki Maliyet Bilgileri Tamamen hayali ve Ürün Fiyatları tam ve doğru tanımlı değildir sadece örnek amaçlıdır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi

ÜRÜN LİSTE MEVCUDU 1500, 1250 ve 3500 kişi yani ben bu mevcuda göre üretim için depomdan ürün çıkışı yapmış bulunuyorum ancak

HESAPLANAN MEVCUT kısmında mevcutlar 1260, 2270 ve 3260 yani bu mevcuda göre ödeme alacağım için doğal olarak 6,174,2 TL Zarar Etmiş Görünmekteyim.

Sayfayı biraz aşağı aldığınızda maliyet için kullanılan ürün listesini görebilirsiniz, bu liste mevcutlarınıza göre otomatik olarak oluşturulur.

Maliyette hata olduğunu düşünüyorsanız 1 numaralı alandan kırmızı butona tıklayarak işlemi iptal edip mevcutlarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.

2 numara ile belirtilen alandan ürünlerin öğün öğün kullanım miktarları veya toplam kullanım miktarları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Maliyet Hesaplama da Listedeki Ürün Miktarlarından Bazılarını Düzeltmeliyim

Otomatik oluşturulan listedeki bazı ürünlerin kullanılan miktarları sizin kullandığınız miktarla aynı olmayabilir ve düzeltme ihtiyacı duyarsanız 3 numaralı alanda belirtilen miktarların direk üzerine tıklayarak miktarları düzeltebilirsiniz.

NOT: Kullanılan Miktarlar sütununda hesaplanan rakamlar siz işlemi kaydettiğiniz anda depo stoklarınızdan otomatik düşecektir, herhangi bir ürünün eksi duruma düşmesi herhangi bir işlem yapmanızı engellemez depo ekranında size uyarı verilir.

Kullanılan Miktarlarda yaptığınız değişiklikleri anlık göremezsiniz ancak kaydettikten sonra doğru maliyetlendirme yöneticinize iletilecektir.

Maliyet Hesaplama Ek Bilgi :

Deponuzda farklı zamanlarda gelen 2 farklı fiyatta Bardak Ayran olduğunu düşünelim, İlk gelen ayrandan elinizde 100 Adet olsun, 2. Gelen Ayrandan da elinizde 500 Adet olduğunu düşünelim.

Maliyet yaparken deponuzdan toplam 250 Adet Bardak Ayran çıkış yapacağınızı düşünelim. 100 Adeti ilk gelen Bardak Ayran, 150 Adeti de sonradan gelen fiyatı farklı olan Bardak Ayran olmalı.

Böyle durumlarda ilk gelen Bardak Ayranın birim fiyatı programınızda olduğu için maliyet yapmadan önce Manuel olarak deponuzdan 100 Adet Bardak Ayran çıkışını yapın (Maliyette hangi öğün için olduğunu belirleyerek)

Daha sonra Bardak Ayran birim fiyatını güncelleyin ve normal maliyet yapma işleminize başlayın, otomatik olarak oluşturulan listede 250 Adet Bardak Ayran görünecektir, daha önce 100 Adetini çıkış yaptığımız için bu miktarı düzenleyerek 150 Adet yapın ve kaydedin, Bardak Ayran 2 farklı fiyata göre maliyetlendirilip daha net bir sonuç yöneticinize iletilecektir.

Manuel olarak depodan nasıl çıkış yapabilirim? (Tıklayın)

Depoda bulunan ürünlerimin birim fiyatlarını nasıl değiştirebilirim ? (Tıklayın)

Maliyet Hesaplama 2. Bölüm” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir