Yemek Maliyet Hesaplama (Günlük Maliyet)

yemek maliyet hesaplama
Yemek Maliyet Hesaplama Ekranı
Menü
ÜRETİM > ÜRETİM MENÜ > OTOMATİK DEPO ÇIKIŞ > DEPO ÇIKIŞ (MALİYETLİ)

Yemek üretimi yaparken en önemli konulardan biri yemek maliyet ini yapmaktır o güne ait yemek maliyet ini yaparak kar veya zarar ettiğinizi görüp bu duruma göre davranmanız mümkün olabilir yemek maliyeti yapmayan firmaların kar veya zarar bilgilerini göremediği için firma için risk durumu oluşabilir.

YemekPRO ile günlük yemek maliyeti yapıp daha sonradan kar zarar durumunuzu aylık veya yıllık olarak görebilirsiniz. Yapılan maliyetleri daha sonradan aylık veya yıllık olarak raporlama yetkisi sadece yöneticilere aittir.

Üretim menüsü altında Günlük Maliyet menüsüne girdiğinizde yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Aşağıdaki Başlıkların başındaki rakamlar yukarıdaki resimde gördüğünüz rakamları yani o alanları temsil etmektedir.

Şimdi Günlük Maliyeti nasıl yapacağınızı adım adım öğrenebilirsiniz.

Başlamadan önce şunu bilmenizde fayda var, ürünlerin birim fiyatları depo stoğunuzdaki ürünler için belirlediğiniz birim fiyatlarına göre hesaplanacaktır. Öncelikle ürün birim fiyatlarının doğru olduğundan emin olunuz.

Ürün birim fiyatlarımı nasıl düzenleyebilirim? (Tıklayın)

6 – AYARLAR ve BİLGİ

İlk kez maliyet yapıyorsanız 6 numaralı alandaki AYARLAR butonuna tıklayarak öncelikle sözleşmeye göre ödeme yapılacak öğün fiyatlarını ve diğer maliyet ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

Maliyet ayarları penceresi yukarıda resimde görüldüğü gibidir.

1- Yemek Maliyet menü Seçimi

1 Numaralı alandan maliyet ayarlarını yapacağınız menüyü seçiniz, birden fazla menü kullanıyorsanız her menü için ayrı ayrı bilgi girebilirsiniz.

2- Yemek Maliyet Sözleşme Ayarları

Sözleşmeye göre öğün öğün ödeme alacağınız tutarları giriniz, 3 öğün için tek fiyata anlaştıysanız bu tutarı 3’e bölerek eşit girebilirsiniz.

3- Personel Ayarları

Personelin yediği yemek için kurumdan bir ödeme alıyorsanız personel yemeği gider değildir ve HAYIR’ı seçebilirsiniz ancak personel üretilen yemekten yiyor ve kurumdan bir ödeme almıyorsanız bu firma gideridir ve EVET’i seçmeniz gerekir.

1 Personelin aylık maliyetini buraya girmeniz gerekmektedir, her personel aynı maaşı almıyor olabilir bu durumda maaş için toplam ödenen bordro miktarını personel sayısına bölerek ortalama bir rakam girmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sigorta giderleri dahil girilmesi daha uygundur.

4- Hal ve Ekmek Ayarları

Bazı projelerde Hal (sebze meyve ürünleri) ve Ekmek Kg fiyatı sabit bir ücrete anlaşılıp mevcut üzerinden ödeme yapılabilir. Bu durumlarda EVET seçeneğini seçerek anlaşma yaptığınız birim fiyatlarını buraya tanımlayınız aksi durumda HAYIR olarak seçmeniz gerekmektedir.
ÖNEMLİ NOT: Hal veya Ekmek için tek fiyat üzerinden anlaştıysanız depo ürünleri kısmında bu ürünlerin STOKLANAN ÜRÜN MÜ? seçeneğini HAYIR yaparak depo stoğunuzda GÖSTERMEMENİZ gerekmektedir. Aksi durumda Hal ve Ekmek 2 kez hesaplanacağı için maliyetiniz yüksek çıkacaktır.

Örnek: Ekmek için sabit bir fiyat anlaşmanız var ancak Hal grubu için herhangi bir anlaşmanız yok, bu durumda EVET’i seçerek ekmek fiyatını belirleyin Hal Fiyatını 0 (sıfır) olarak belirleyin ve deponuzdan EKMEK STOKLANIYOR MU? kısmını HAYIR hal ürünleri için ise EVET’i seçin

Stok Ayarlarımı Nasıl Düzenlerim? (Tıklayın)

Daha Sonra Ayarlarınız Kaydedin.

1 – Tarih ve Menü

Maliyet yapacağınız tarih ve menüyü seçiniz

2 – Ana Menü Kişi Sayısı

Kişi sayılarını belirlemeden önce ÜRETİM Menüsünde maliyet yapacağınız tarihe gelerek buradaki mevcutları her şey dahil olarak girmeniz gerekmektedir.

Örnek: Sözleşmeye göre 100 Kişilik yemek üretmeniz gerekiyor ancak 10 Kişi de personeliniz var ve yemek yiyor sizde doğal olarak 110 kişilik yemek yaptığınız için mevcudu 110 olarak girmeniz gerekiyor.

Mecutlarımı Nerden Belirlerim? (Tıklayın)

Ana Menü ve varsa Ekstra Menü alanlarınızdaki mevcutları belirledikten sonra yukarıdaki resimde belirtilen 2 Numaralı alana Ana Menü kişi sayılarınızı (ödeme alacağınız kişi sayısını personel hariç) belirtin yani yukarıdaki örneğe göre 100 Kişi

3 – 2. Menü Kişi Sayısı

Bu kısıma ekstra menü oluşturduysanız onun öğünlere göre mevcutlarını belirtiniz, yine yukarıdaki örnekte belirtildiği gibi personel ekstra öğünden yiyor ve ödeme almıyorsanız siz ödeme alacağınız sayıyı giriniz, ekstra menü kullanmıyorsanız 3 öğünüde 0 (sıfır) olarak girin.

4 – Yemek Maliyet Personel Sayısı

Bu kısımda hangi öğünde kaç personeliniz çalışıyorsa personel rakamlarını giriniz. Çalışmadığı öğünler varsa 0 (sıfır) yazabilirsiniz.

5 – Yemek Maliyet Hal ve Ekmek

Ayarlardan Hal ve Ekmek ayarlarını aktif ettiyseniz HAL kısmına hangi mevcuttan hesaplanacaksa o mevcudu giriniz, örn. 2 Öğün ortalaması veya 3 öğünün toplamı gibi.

Ekmek kısmına ise KG miktarını giriniz

Tüm işlemleri doğru yaptığınızdan emin olduğunuzda 7 numara ile belirtilen MEVCUTLARI KAYDET ve LİSTELE butonuna tıklayın.

YUKARIDAKİ İŞLEMLERİ DOĞRU YAPTIYSANIZ İKİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYIN

Yemek Maliyet Hesaplama (Günlük Maliyet)” üzerine 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir